TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Prezidentská volba s odstupem

Lou tu předevčírem hezky ve svém vtipném blognutí vyprofiloval oba současné kandidáty na úřad prezidenta a já se dnes, dva dny před začátkem druhého kola, pokusím na tuto volbu podívat trochu vážnějším střízlivým pohledem (kocovina už mě přešla) a zkusím být nezaujatý, což nevím, zda se mi plně podaří. Pro jednoduchost a jakési polidštění budu v tomto příspěvku oba kandidáty nazývat křestními jmény – Karel a Miloš.

Máme proti sobě dva protřelé kandidáty – seniory, z nichž každý z nich ve svém životě zažil úspěchy, prohry, prošel si těžkými situacemi a často prokázal i osobní odvahu a kuráž. U kandidáta Karla můžeme jmenovat jeho nucený odchod z vlasti v roce 1948, významnou pomoc emigrantům v roce 1968, pomoc nadacím či jeho působení na pražském hradě po boku Václava Havla na začátku 90. let. U kandidáta Miloše bych rozhodně vyzdvihl jeho statečné vystoupení v československé televizi v září 1989, kdy jeho slovy v TV poprvé veřejně zazněla kritika režimu a tehdejšího socialistického hospodářství, což na UV KSČ  prý tehdy vyvolalo značnej poprask.  Že oba nebyli nikdy členy KSČ, což je pro mě podstatná věc,  asi zmiňovat nemusím.

Po rozdělení Československa se dal Miloš na politiku a až do neúspěšné volby prezidenta (v roce 2002?) byl předsedou ČSSD, 4 roky z toho rovněž předsedou vlády v období tzv. opoziční smlouvy. Po neúspěšném pokusu o kandidaturu na Prezidenta se Miloš z politiky stáhnul a jen občasně z Vysočiny komentoval politické dění. Do politiky se defacto vrátil až v roce 2010 při volbách do PSP, kdy jeho Strana práv občanů získala něco kolem tří procent hlasů.

Karel se, narozdíl od Miloše,  politice docela dlouho vyhejbal a věnoval se spíše práci nadační a kulturní. Co si tak vzpomínám, aktivněji se do politiky zapojil kolem roku 2005 jako senátor a od roku 2007 byl stranou zelených pověřen ve vládě funkcí Ministra zahraničí a tu zastává dodnes (což je v době kdy se ministři střídají jak  na běžícím pásu skoro zázrak) .  Strana TOP09, jejíž byl a je předsedou, získala ve volbách v roce 2010 kolem 16ti procent hlasů.

Kolektivní vina – aneb je to správné hledisko hodnocení kandidáta?

Na diskuzích, blozích i sociálních sítích vidím v posledních dnech zuřivé diskuze, hádky a někdy až směšné útoky z táborů příznivců obou kandidátů a nejčastěji jsou argumenty odpůrců opřeny o tzv.  kolektivní vinu  – nejčastěji čtu: „Karel je členem současné vlády a nese tedy zodpovědnost za ty vládní zlodějny, korupci, Kalouska atd„. Na druhé straně čtu „Miloš, jako předseda vlády dopustil, aby začala bujet korupce a zlodějna, která přetrvává dodnes, měl ve vládě Kavana a tuneláře Svobodu atd..“. Oba argumenty mají společné to, že nehodnotí nijak kandidáta ve vztahu k tomu, jaký by byl jako budoucí prezident, což je dle mýho názoru špatně. Neuznávám kolektivní vinu – jsou-li v nějaké skupině (a je jedno jestli tu skupinu nazveme „vláda“, „sportovní tým“, „kapela“ či jinak…) pěti lidí čtyři vrazi a jeden slušný člověk, tak pořád pro mě bude ten jeden člověk slušnej… (dokud někoho taky nezabije 🙂 ). Možná bych chápal takovéto hodnocení kandidátů při volbách parlamentních – tam totiž skutečně již nezávisí tolik na jedinci, jako na skupině lidí (straně) – prezidentská volba je ale v tomto ohledu jiná.

Odhlédněme tedy od kolektivu, ve kterém se kandidáti nachází či nacházeli a zkusme je trochu polidštit a představit si je – spíše než politiky  – jako obyčejné občany této země. Máme proti sobě občana Miloše a občana Karla. Jaký má každý z nich charakter? Jak dokáže plnit povinnosti úřadu hlavy státu? Dokáže nás důstojně reprezentovat v zahraničí? Dokáže tuzemské politiky spojovat, nabízet řešení a jednat s politickými stranami nezaujatě?  Dokáže být morálním vzorem pro běžné občany naší země jako byl Masaryk či Havel?

Přesně tyhle otázky by si měl každej volič v hlavě položit, následně nezaujatě zodpovědět a podle toho nakonec zvolit – a do toho rozhodnutí by se neměla motat sympatie k levici/pravici a už vůbec ne politická minulost či současnost kandidáta  – budoucí prezident by měl mít především osobní kvality a čistou „osobní“ minulost.

<konec nezaujatosti>  :)Já osobně mám volbu jednoduchou – stejně jako v prvním kole, podpořím Karla a to právě na základě výše uvedených otázek, na které jsem si v duchu odpověděl – pro mě má Karel nezpochybnitelné morální i charakterové kvality, jako aristokrat má prvotřídní vychování a vzdělání, umí cizí jazyky, působí jako gentleman a člověk, který se dokáže s noblesou  chovat na společenských i reprezentačních akcích. Mluví přímo, nesnaží se  – jako ostatní politici, vyhejbat odpovědím a dokáže uznat i své omyly. V politice by myslím dokázal tuzemské politiky spojovat více než politicky vyhraněný Miloš. Vidím v něm kontinuitu Havlova prezidentování. A na závěr předsevzetí: Když vyhraje Karel, tak si na sobotní volební afterpárty dám velkého panáka alkoholického nápoje na oslavu :).

Pokud by vyhrál Miloš, nijak bych zas netruchlil – pořád by to pro mě byl lepší vítěz než charakterově pochybný Fischer, který byl dlouhou dobu favoritem voleb.  Miloš, dle mého názoru, ale postrádá o nu reprezentativnost, gentlemanství a noblesu, kterou má Karel a kterou má do určitý míry i současný prezident Klaus (záměrně nepíšu Vašek, protože ten už se vzdálil namíle nám, běžným vovčanům). Miloš by myslím navíc v tuzemské politice působil podobně jako Klaus – tedy jako rozvratný činitel. A také osobní předsevzetí – pokud vyhraje Miloš, tak si na sobotní volební afterpárty dám velkého panáka alkoholického nápoje na smutek.
</konec nezaujatosti>

Ať už zvolíte Karla nebo Miloše, rozhodně k volbám běžte a zúčastněte se jich!

Luke

Reklamy

2 responses to “Prezidentská volba s odstupem

  1. Mehehe Leden 22, 2013 (4:28 pm)

    Musím nesouhlasit v několika věcech 🙂 Obě strany na sebe „háží“ špínu, ale ta zemanovská je trochu špinavější. Už jen tím, že pochází od něj samotného – vytýkání nečeskosti, neumění mluvit. Navíc „obouvání“ se do Karlovy ženy, že neumí česky. To je odpornej nacionalismus, cílící na nejnižší lidské pudy. Masaryk na tom byl v podstatě úplně stejně jako Karel, a jaký to byl prezident. Nebo vytahování Benešových dekretů, které samotný Zeman (i Klaus) před časem prohlásili za neaktivní.

    Také nesouhlasím s tím, že Fischer je daleko horší varianta, než Zeman (ale chápu, to je tvůj názor). Zeman je pro mě tvůrce „opoziční smlouvy“ a člověk, který kolem sebe nechal tvořit mafiánské svazky a korupční prostředí včetně plánování vraždy. Toto se prostě nedá jinak, než kolektivně posuzovat – já to beru tak, že se tomuto on sám nesnažil zabránit. Právě naopak – on měl záměry úplně opačné. V tom je rozdíl, pokud by se někdo snažil argumentovat tím, že Karel je v současné vládě a tam se nějaká korupce určitě také děje. Jenže původ to má právě v Zemanovi a jeho vládě. Fischer je sice kariérista, bývalej desetiletej komanč, teď se podporou Zemanovi shodil snad před všema svýma voličema, ale nikdy by nevymyslel, to co Zeman. Zeman je prostě taková ještěrka – chytrá, vypočítavá, nenávistná a demagogická figurka, která jde za jediným cílem – mít moc a hájit pouze své zájmy. Ten pro mě není kandidát na reprezentativní funkci prezidneta ani nikoho veřejně působícího.

    P.S. Zeman byl v KSČ 68-70. Taky zajímavé se zamyslet, proč nevystoupil po příjezdu okupantů?

  2. Luke Leden 23, 2013 (11:55 am)

    Jenže přesně tyhle argumenty podporujou onu vzájemnou negativní kampaň a nevraživost – místo toho aby voliči přemejšleli o pozitivních přednostech jednotlivých kandidátů na úřad prezidenta a vybrali toho „lepšího z nich“ , řešej se jejich „kostlivci ve škříni“, špatný vlastnosti či minulé chyby a bude se vybírat ten „míň špatnej z nich“… to mi na tom vadí. Zda jeden hází špínu víc nebo míň (s čímž souhlasím), je ale v tomhle ohledu nepodstatný. Asi jsem holt optimista, ale vidim to takhle… 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: