TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

NHL 13 vs FIFA 13

abychom si zde trochu odpočinuli od voleb, vrátím se ještě k mému současnému největšímu koníčku a tou je (lehce dětinské) hraní sportovních her. Jednoduše řečeno – hudba šla teď stranou, focení šlo stranou a já ve volných večerech (a když mi žena dovolí :)) trávím čas sportováním – tedy jen vrituálním…

O NHL 13 jsem tu psal obsáhlý článek  v Prosinci a musím říct, že je to hra, která mě chytla a předpokládám, že mě jen tak nepustí do doby, než výjde letos v září další  verze s číslem 14. Nepsal jsem tu ale o nové FIFĚ 13, což je – pro neznalé – fotbalová hra opět od EA Sports, která rovněž vychází už téměř 20 let. Fotbal mě nikdy tolik nebavil jako hokej, ale loni jsem přišel na chuť FIFĚ12 na PC  a když jsem v Prosinci pořizoval pS3, tak abych neměl jen jednu hru, přikoupil jsem k NHL i novou verzi FIFY a mohu tedy obě porovnat.

Předně bych dodal  – obě hry jsou jedničky ve svý kategorii (u NHL je to snadný, protože nikdo jinej hokej už nedělá, ale FIFĚ šlape na paty PES2013 od firmy Konami) a rozhodně Vás ani jedna z nich nezklame.  Je samozřejmě ošemetný srovnávat fotbal s hokejem, můžu ale porovnat jednotlivé módy hry a to, jak jsou zpracované. Jelikož obě dvě hry vyvíjí  dva rozdílné týmy vývojářů, je pochopitelné, že hry si navzájem příliš vizuálně podobné nejsou  (vyjma klasického EA sports loga a legendární hlášky „It´s in the game!“). Nabízí však podobné herní módy – ať už je to rozšířená podpora online hraní (Např. mód ULTIMATE TEAM, kde sbíráte fotbalisty pomocí hracích  karet, skládáte si tak vlastní tým,  vyměňujete karty s jinými hráči apod.)  či  offline kariérní režimy Be a GM / Kariéra nebo Be a pro (s jedním hráčem se postupně z mládežnické ligy probojujete během několika let až k draftu / angažmá v elitním klubu).

V obou hrách nejvíce hraju právě onen manažerskej režim kariéra a můžu říct, že FIFA 13 má tenhle režim daleko víc propracovanější než NHL 13 – zejména co se týká interakce s virtuálním „světem“ (novinové články, drby, reakce hráčů, analýzy chystaných i odehraných zápasů) a možností samotné manažerské práce (více možností smluv a jednání  s jinými týmy,  je zde i faktor nálady hráčů, který ovlivňuje jejich výkon a rovněž se mi líbí možnost půjčovat hráče do cizích klubů atd.) . Navíc ve FIFĚ, když se Vám bude jako manažerovi u klubového týmu dařit,  Vás může oslovit nějaký národní svaz, zda nechcete trénovat i národní tým jejich země (mě, jako úspěšného manažera Arsenalu,  oslovili Švédové :))  – prostě kariérní režim je ve FIFĚ víc vymakanej a  zábavnější. V NHL 13 je kariérní režim spíše jen o nadraftování hráčů, udělat pár výměn a obchodů, vyladit sestavu a pak odehrát 82 zápasů a doufat, že se dostanete do playoff. I když porazíte rivaly ve své divizi po dobrým výkonu 6:0, neobjeví se žádná gratulace či nějaké kladné ohodnocení a jen máte o 2 body v tabulce navíc… pokud tohle náhodou čte někdo z EA Sports, tak se na to – prosím prosím – zkuste víc zaměřit a NHL 14  v tomhle ohledu vylepšit, dík!
Hry mohu porovnat i z hlediska ovládání – už z principu rozdílnosti obou sportů je jasný, že i ovládání se docela značně liší (společné je jen ovládání pohybu hráče pomocí levého „sticku“ na ovladači), ale příjemněší a logičtější mi příjde ovládání NHL 13 (je ale možný, že je to jen o zvyku). V NHL se mi líbí i jedna užitečná funkce – pokud chcete ukončit předčasně zápas, tak se dosimuluje do konce od aktuálního stavu zápasu (ve FIFĚ je naopak zápas kontumován a je Vám přičtena prohra 0:3). Výhodou je, že pokud už po první třetině vedete třeba 5:0 a nebaví Vás už zápas dohrávat (a těšíte se na další zápas se silnějším soupeřem), stačí aktuální zápas ukončit a zbytek si dopočítá sama hra (a vyhrajete třeba 7:2 a nebo naopak  prohrajete 5:6 :)).

Důležitou součástí obou her je aktuálnost sestav a soupisek  týmů a v tomto ohledu FIFA nad NHL opět vítězí. Tvůrci FIFY pravidelně každý víkend vydávají aktualizace sestav, které reflektují všechny týdenní uskutečněné výměny, obchody, ale i zranění hráčů a jejich formu. U NHL bylo od září provedeno 7 aktualizací, znichž zatím nejzajímavější byla ta, která v období výluky přidala na soupisky evropských týmů hráče NHL. Skutečná NHL již však začala, zatím však na aktuální soupisky týmů NHL čekáme (mají snad být k dispozici již tento víkend) . Je tedy možné, že se též konečně rozjede pravidelná aktualizace.

Tolik tedy pár postřehů z obou her a koukejte si taky občas hrát (cokoliv kdekoliv), protože jak říká staré marketingové heslo  – „kdo si hraje, nezlobí“

Luke
Manažer fotbalového týmu Arsenal a švédského národního týmu
Hrající manažer hokejového týmu Prague Untertakers

🙂

Reklamy

One response to “NHL 13 vs FIFA 13

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: