TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Walter Isaacson: Steve Jobs

V posledních měsících jsem čtení dost zanedbával, ale díky tabletu jsem najednou objevil kouzlo e-knih a první z nich jsem již dočetl – biografii zakladatele společnosti Apple a technického vizionáře  Steva Jobse.  Jobsův životní příběh, který byl bohužel předčasně ukončen rakovinou v  56 letech, je bezesporu jedním z nejzajímavějších z  uplynulého století a proto i sám Jobs, ještě před svou smrtí, pověřil zkušeného životopisce Isaacsona, aby bez servítek popsal životní dráhu tohoto génia a šílence v jedný osobě.

Knížka je psána chronologicky a sledujeme tak Jobsovu kariéru od popisu jeho rodiny a rodičů,  jeho dětství (zde mě překvapil fakt, že Jobs byl adoptovaný), přes objevení zájmu o elektrotechniku, seznámení s Wozniakem a jejich první „garážové“ počítače.  Kniha začíná získávat na větší zajímavosti v momentě založení společnosti Apple a uvedením prvního komerčního úspěchu této firmy, počítače Apple II.  Steve Jobs chtěl, aby jeho životopisec popsal jeho život nezaujatě se všemi klady i zápory jeho osobnosti a to se myslím povedlo. V knize, v téměř každé kapitole, jsou zmínky či příklady Jobsových negativních vlastností  – výbušnost, neurvalost ke kolegům či spolupracovníkům, umíněnost a velký prostor zde dostává jeho „pokroucená realita“ (jak myšlenkové toky SJ popisují jeho současní i bývalí kolegové). Velká část knihy je věnována i Jobsově rodině a dětem,  ke kterým se v některých častech života choval opravdu špatně.  Nad tyto špatné vlastnosti je ale postavena Jobsova schopnost vymyslet zajímavý produkt, dokonalý cit pro design a prezentaci a právě ona neurvalost či neomalenost jeho komunikace s kolegy dokázala často vývojové týmy vymotivovat k ještě lepšímu výkonu či k nálezu unikátního řešení daného problému.  Jobs nechtěl nikdy dělat kompromisy a chtěl nabídnout zákazníkům vždy unikátní produkt, který bude dokonalý po všech stránkách a proto chtěl mít totální kontrolu na hardwarem i softwarem jeho produktů – s tím se právě dostával do sporu s Billem Gatesem (Jehož Windows který je typickým příkladem otevřeného produktu, který běží na různých HW komponentách) .

Kniha je psána dobře, nemusíte se bát žádných složitých či technických pojmů (jak by tomu bylo asi v případě, kdyby knihu psal nějakej ajťák) a autor pro knihu zpovídal řadu Stevových kolegů, konkurentů i členů jeho rodiny a proto si myslím, že kniha zobrazuje Jobse skutečně tak, jak na lidi působil.

Myslím, že tahle publikace je důstojným odkazem velkého muže, který i přes své slabiny dokázal změnit svět a jeho produkty a projekty (ať už Macintosh, Pixar, Iphone, Ipad či systém Itunes) tady ještě dlouhou dobu budou a budou inspirovat další budoucí generace vývojářů.

A teď mě čeká Pohyblivý svátek od Hemingwaye a to je prý lahůdka!, tak jdu na to 🙂

Luke

Reklamy

2 responses to “Walter Isaacson: Steve Jobs

  1. Ladik Březen 6, 2013 (3:24 pm)

    Kouzlo eknih jsem neobjevil. Kde to čteš? Na tabletu?

  2. Luke Březen 6, 2013 (3:35 pm)

    Jo na tabletu, ideální je mít k němu takovej ten zavírací knižní obal, to pak je požitek ze čtení docela podobnej knížce a listování je jednodušší – jen klepnutím na displej. Jedinou nevýhodou je lesklej displej pokud ti na to zrovna zasvítí sluníčko, takže musíš najít pak ten správnej úhel pohledu :). Proto maj přímo specializovaný čtečky (kindle…) displej matnej…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: