TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Hobit: Neočekávaná cesta

Filmové zpracování Hobita provází řada věcí, které mohou podstatnou část diváků od filmu odradit. A možná se to i stalo, protože mi přišlo, že o film nebyl zase takový zájem, jak se očekávalo. Nejdříve to byla informace o zcela nové technologii natáčení, kterou Peter Jackson využil, a která byla ve výsledku spíše zklamáním. Vysoké rozlišení je krásná věc, ale ne vždy můžou být perfektně vykreslené detaily k užitku, jak se ukázalo u masek skřetů apod. Mimochodem ze stejného důvodu nemají full hd rozlišení rády pornoherečky, protože snáz vyniknou tělesné nedostatky. Ale zpátky k Hobitovi. Další roztrpčení přinesly informace o rozdělení Hobita na tři filmy, což je trochu paradoxní. Pán Prstenů má tři knihy a vznikly tři filmy, Hobit je jedna kniha a filmy vzniknou tři. Pravdou je, že Tolkienovi příběhy jsou značně dějově rozmáchlé a jeden film na jednu knihu nestačí. Ale dát rovnou tři filmy, z čehož už první má 169 minut? Je v té knize vůbec tolik děje? Od začátku už bylo jasné, a Peter Jackson to i avizoval, že v Hobitovi budou části příběhu i z jiných knih. Nabízí se potom otázka, jak to celé bude fungovat.

Musím říct, že celý film mi i přes jeho velkou délku rychle uběhl. Děj běží svižně vpřed, humorné pasáže střídají ty akční, vše je vizuálně a trikově velmi hezky natočeno. A co je asi to nejpodstatnější, Jacksonovi se podařilo vytvořit stejnou atmosféru jako v Pánovi Prstenů. Napomáhají tomu podobné hudební motivy (v případě prstenu totožné) a stejní herci v čele s výborným Ianem McKellenem. Svým laděním má Hobit:Neočekávaná cesta nejblíže ke Společenstu Prstenu. Podobnost je zejména v tom, že se také jedná o výpravu. O proti trilogii Pán Prstenů je Hobit humornější a i trochu rozvláčnější. Docela dlouhé je představování trpaslíků a plánování cesty, byť je pravda, že v knize to je takto detailně také popsáno. Co se týče děje, tak ten se drží kostry knižního Hobita, ale je upraven. Je tam toho opravdu hodně přidáno. Pasáže, které jsou přímo v knize jsou natočeny detailně.Snaha tvůrců byla hodně se přiblížit Pánovi Prstenů. Jsou zde proto k vidění věci, které byly typické pro trilogii (např. záchrana orly).

Celkový dojem z Hobita zůstává dobrý. Film je opravdu dobře natočen, je napínavý a bez problémů se dá zařadit do světa filmového Pána Prstenů. Příznivci knihy budou patrně zklamáni, protože těch změn a úprav je opravdu hodně. Rozdělení Hobita na tři filmy mi přijde zbytečné. Dovedu si představit, co bude ve druhém filmu, ale co pak bude v tom třetím? Obávám se toho, že už to bude přeci jen hodně nastavované a upravené. Jediným důvodem, proč rozdělit Hobita na tři filmy, potom zůstávají jen peníze.

Přesto… běžte se na ten film podívat, vy blázni 🙂

 

LOU

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: