TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Jack Reacher

Příjemné překvapení! Tak se dají shrnout mé dojmy z tohoto filmu, na který jsem pohlížel s obavami. Americký spisovatel Child Lee totiž patří mezi mé oblíbené autory, a tak jsem čekal, jak filmová adaptace jedné z jeho knih dopadne. Child Lee píše thrillery, ve kterých vždy vystupuje stejný hrdina, tak trochu podivínský, neústupný, drsný Jack Reacher. Bývalý vojenský policista, který je v současné době na volné noze, různě se potuluje po území USA a příležitostně zlikviduje některého opravdu nebezpečného zločince. Nemá domov, řidičský průkaz ani žádný majetek. Pokud sám nechce, nenajdete ho.

Popis postavy zní na první pohled velmi lacině, ale Child Lee na této postavě vydělal jmění a v současné době je každá jeho kniha napjatě očekávaná a rychle se stává bestsellerem. Child Lee je dobrý spisovatel. Jeho knihy se čtou velmi dobře, příběhy jsou napínavé, místy opravdu velmi drsné, zločinci nelítostní a všeho schopní. Zápletky bývají často podobné. Reacher se buď při svých toulkách připlete k nějakému zločinu, postaví se na stranu utlačovaných a nakope padouchovi pr*el, nebo ho kontaktuje vláda s žádostí o pomoc s některým případem, který má spojitost s jeho minulostí vojenského policisty. Stejně jako v tomto filmu, kdy si ho vyžádá bývalý voják Barr, který povraždil několik lidí.

Postava Jacka Reachera je pro příběhy stěžejní, a proto bylo pro film velmi důležité, kdo tuto roli věrně ztvární. Výběr padl na Toma Cruise a po celém fanouškovském světě se zvedla vlna nevole. Reacher je v knize popisován jako vysoký svalnatý drsně vyhlížející muž. Ne jako malý Tom Cruise. Osobně bych v této roli viděl třeba Jasona Stathama, který by podle mě hodně dobře zapadl do popisu Childa Lee. O to příjemnější překvapení bylo, když jsem film viděl. Tom Cruise tuto úlohu ztvárnil dobře. A nebylo to jen díky záběrům, které ho dělaly vyšším, než ve skutečnosti je. Myslím, že ještě třeba tak před pěti lety by Cruise jako Reacher věrohodně nevypadal. Nyní s padesátkou na krku přece jenom už nevypadá jako „šampón“ z Top gunu. Roli si poctivě nastudoval a musím říct, že si teď Reachera při čtení knih můžu představit s jeho tváří.

Není to ale jen kvalitní herectví Toma Cruise, které zvedá film nahoru. Režisérovi Christopheru McQuarrieovi (režíroval Obvyklé podezřelé a napsal scénář třeba k Valkýře nebo k Wolverinovi, který brzy vtrhne do kin) se podařilo dobře vystihnout atmosféru předlohy a udržet patřičné napětí. Kvalitní příběh potom pochází samozřejmě z dílny Childa Lee, konkrétně z románu s názvem Výstřel (One shot, 2005).

Jack Reacher (někdy uváděno s podtitulkem Poslední výstřel) je zkrátka dobrý thriller, který by vám neměl uniknout. A pro příznivce Childa Lee to je povinnost.

 

http://www.csfd.cz/film/299673-jack-reacher-posledni-vystrel/

 

LOU

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: