TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Jak hledat na internetu?

Nedávno jsem četl článek na živě.cz o tom, že vyšla příručka pro agenty FBI či CIA, jak vyhledávat na internetu ve veřejně dostupných datech data neveřejná.

To mě inspirovalo k tomu, že možná většina uživatelů internetu a vyhledávače google nezná všechny možnosti jeho využití při hledání  – a rozhodně si nemusíte kupovat drahou knihu, zdarma dostupné popisy hledacích operátorů naleznete třeba na: https://support.google.com/websearch/answer/136861?hl=en či na http://www.googleguide.com/advanced_operators.html

Pojďme se tedy společně podívat na nejdůležitější hledací operátory a uveďme si i konkrétní příklady:

+/-   odpovídající logickým operátorům „AND“ a „NOT“ s tím že „+“ se ani psát nemusí. Pokud chcete tedy nalézt výsledek obsahující obě ze zadaných slov, stačí vyhledat v googlu: dovolená řecko

Naopak, pokud chcete nalézt výsledky se slovem „dovolená“, které ale neobsahují slovo „řecko“, zadáte vyhledat: dovolená –řecko

Zbývajícím logickým operátorem je OR – či-li „nebo“ a jak už název napovídá, lze jej využít v případě, že hledáte výsledky obsahující více variant. Lze je nahradit znakem pipe – |

Logické operátory, pokud je píšete, se musí psát velkými písmeny “AND  OR NOT” jinak je google interpretuje jako hledaná slova.

Uvozovky – ty umožňují hledat výsledky obsahující konkrétní zadanou frází v uvozovkách.

Příklad: „dovolená řecko“ vrátí všechny výsledky které obsahují v textu přímo část věty …dovolená řecko….. Pokud uvozovky vynecháme, jedná se opět o AND operátor a tam se vyhledají výsledky obsahující zároveň obě dvě slova, né však nutně vedle sebe…

Uvozovky se dají použít s úspěchem i u jednoho slova v případě,že nechceme, aby google hledal např. v synonymech slova či ve slovech obsahující námi hledaný výraz –  pokud tedy dáme vyhledat: drát   – mohl by google ve výsledcích nabídnout stránku obsahující slovo „kvadrát“. Pokud ale hledáme s uvozovkami – „drát“  – nabídne jen skutečně stránky obsahující tento výraz samostatně.

Hvězdička *  – podobně jako kdysi v DOSu, znak hvězdička nahrazuje libovolný znak či skupinu znaků. Používá se zejména tehdy, pokud hledáme víceslovný název, jméno či citát a neznáme jeho přesnou část – můžeme tedy po té hledat (s uvozovkami) „to * or not to *“   a ve výsledcích by se měl objevit jak slavný Hamletův citát, tak i třeba i „to drink or not to drink“ apod… :).

SITE – tento operátor umožňuje vyhledávat v rámci zadaného serveru či domény – příklad použití:
recenze site:tvvona.wordpress.com    – nalezne všechny recenze z našeho blogu.
Operátor site lze využít i s operátorem NOT –  opět příklad : recenze –site:tvvona.wordpress.com  – nalezne všechny recenze mimo ty na tomto blogu.  Pozor, za příkazem site: se nedělá mezera a ihned se uvádí URL adresa.

LINK – nalezne všechny stránky, které směřují na zadaný odkaz. Příklad: link:tvvona.wordpress.com  – zobrazí všechny stránky na internetu, které odkazují na náš blog.

FILETYPE – vyhledá jen výsledky v zadaném typu souboru. Google totiž už řadu let umí indexovat a prohledávat soubory DOC, XLS, PDF a bůhví jaké dokumenty a tímto operátorem můžete tedy definovat, do jakých souborů se má (či nemá) dívat. Příklad:  recenze filetype:PDF  (nalezne všechny recenze v PDF souborech)

Vyberu ještě tři zajímavé pokročilejší operátory: ALLINTITLE, ALLINURL a ALLINTEXT.

Ty umožní hledání omezit jen na titulek webu, jeho adresu či na jeho textový obsah.

Dále google nabízí přímo ve vyhledávání možnost stanovit si časový rozsah vyhledávání (stáří poslédní aktualizace hledaného dokumentu) přes volbu „vyhledávací nástroje“ a rovněž přes tuto volbu lze vynutit jazyk výsledků (ten se dá omezit i přes pokročilé hledání).
vyhledavani

Na některé typy hledání se vyplátí jít i do jiných google služeb – na fotografie či obrázky je jasnou volnou Google Images, na novinové články či historické dokumenty zkuste prozměnu Google Books (tam je rozsáhlý archiv zdarma dostupných časopisů a knih a náhledy těch placených)

Konkrétní příklady hledání

Kdo odkazuje na můj web?
Pokud vás jako webmastera či majitele webu zajímá, na jakých stránkách je umístěn odkaz na Váš web, můžete to zkusit zjistit právě přes google vyhledávač. Příklad provedu s tímto blogem – využiji k tomu popsaný operátor link: a  jelikož by mezi výsledky byla i velká část stránek z tohoto blogu, tak jej záměrně z výsledků vyřadím operátorem site:

Hledal bych tedy např. toto:

link:tvvona.wordpress.com  -site:tvvona.wordpress.com

(bohužel moc odkazů na nás google nezná :))

Hledání blogu:

Žába potřebovala najít české fashion blogy, které psaly o nedávné přehlídce kosmetiky a líčení v obchodě MAC. Jak to provést? Řekněme, že ta akce byla několik dní zpět.

Rozumné by bylo tedy stanovit si klíčová slova, která nás budou zajímat – já bych zvolil pro začátek třeba:
fashion blog MAC líčení

Dále by mě napadlo využít přo hledání třeba oficiální název akce, datum jejího konání, názvy nových produktů, které tam byly představeny  atd.

Po prvním vyhledání námi navržených slov  je vhodné kliknout na „vyhledávací nástroje“ a omezit stáří výsledků na týden zpět a jazyk zvolit český. Tím se nám pěkně výsledky pročistí od neaktuálních článků a blogů. Teď už můžeme hezky probírat výsledky (je možné je případně nechat seřadit dle stáří) a pokud se nám do výsledků plete nějaký nezajímavý server příliš často, je vhodné  jej v dalším hledání vyloučit operátorem –site:www… atd.

Hledání MP3 souboru

Tohle už trochu spadá do oblasti oněch „hackerskejch“ příruček. Nevím jak vy, ale já si ještě pamatuju dobu, kdy byl internet relativně v plenkách a kdy se na konci 90. let výměna souborů prováděla často přes FTP servery. Byť dnes sdílení souborů převzaly zejména p2p sítě, stále je možné nalézt ve vyhledávačích řadu FTP či http serverů s otevřeným indexem souborů (což může, ale nemusí být záměr jejich provozovatelů)  a je možné z nich tedy přes prohlížeč jednoduše stahovat soubory.

K hledání bych využil fakt, že řada takto generovaných FTP indexů má v titulku slova „Index of…“ a následuje název složky. Za hledání jsem rovnou přidal název interpreta, kterého hledám, abych trochu  zredukoval počet výsledků…

Zkuste tedy vyhledat v googlu: allintitle:“index of/mp3″  beatles

Hledání klavirní partitury

Pro příklad hledání v různých typech souborů jsem si vybral případ, kdy bych si třeba chtěl nalézt noty k slavnému Mozartovu tureckému pochodu (rondo alla turca). Noty jsou na internetu převážně v PDF formáu a v angličtině se jim říká „sheets“. Omezím tedy hledání na PDF soubory s příslušnými klíčovými slovy:

filetype:pdf sheet rondo turca

Hned na první stránce výsledků  je pak několik variant partitur ke stažení v PDF.

Tolik tedy k některým možnostem, které vyhledávač Google nabízí. Někdy prozměnu zas napíšu článek z druhé strany –  jak zamezit vložení Vaší stránky do vyhledávače 🙂

Luke

Reklamy

2 responses to “Jak hledat na internetu?

  1. Lou Květen 16, 2013 (11:38 am)

    Díky za podrobný popis hledání, většinu věcí jsem vůbec nevěděl.

  2. Kví Květen 18, 2013 (8:42 am)

    Potesilo me, ze vetsinu funkci znam. Horsi je, ze je skoro nepouzivam a pak se vztekam, ze strejda Google neukazuje to, co hledam 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: