TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Časopis XB-1 končí

„Časopis XB-1 končí“. Tímto smutným oznámením začíná zpráva šéfredaktora v červnovém vydání časopisu a stejné oznámení je k nalezení i na webu. Je tomu bohužel opravdu tak, nejedná se o nemístný žert, a proto urychleně udělejte jediné – odsuňte se s židlí od počítače, aby vaše klávesnice byla ušetřena proudu slz. A klidně brečte. Je to zdravé.

Časopis XB-1 vznikl jako přímý nástupce Ikarie, která zde vycházela už od divokého začátku devadesátých let, kdy k nám v plném proudu vtrhla světová sci-fi a fantasy díla. Už od začátku Ikarie publikovala kvalitní zahraniční povídky a k tomu přidávala práce českých autorů. K tomu jste dostali přehled knih, které právě vychází na poli vědeckofantastického žánru, a recenze vybraných děl. Nechyběly ani zpráva z českého fandomu, přehled soutěží a recenze žánrových filmů. Redakce Ikarie také pořádala soutěž Ikaros, kam jste mohli zaslat povídky do délky 40ti normostran. Ikarie prostě nabízela všechno, co si pravý fanoušek sci-fi mohl přát.

V listopadu 2010 rozhodla Mladá fronta, vydavatel Ikarie, o zastavení vydávání. Mladé frontě se zdálo, že Ikarie již do budoucna nebude úspěšná. Redakce se ovšem nevzdala a začala časopis vydávat sama. Ikarie dostala název podle českého sci-fi filmu Ikari XB-1, a proto přímý nástupce dostal název XB-1. Časopis dostal skvělý layout a obsah zůstal stejný jako u Ikarie. Kromě dobrých povídek, recenzí a zpráv ze světa fantastiky přibyly ještě teoretické články amerického spisovatele Jasona Sanforda, který se dlouhodobě zabývá žánrem sci-fi. Musím říct, že jeho postřehy k jednotlivým dílům i různá doporučení byla vždy velmi zajímavá. Zachována v XB-1 zůstala i literární soutěž, která se jen přejmenovala na Daidalos.

Vlado Ríša v prohlášení, šéfredaktor XB-1, uvedl, že časopis skončil kvůli ekonomickým problémům. Nepodařilo se obnovit původní čtenářskou základnu Ikarie a také se projevila současná ekonomická krize, která kultuře nepřeje. Částečně se také nepodařilo dostat XB-1 k prodejcům. I přes velké snahy časopis propagovat ho bylo velmi těžké sehnat (někdy člověk musel oběhnout třeba i pět trafik, než na XB-1 narazil), jedinou zaručenou metodou bylo předplatit si ho. Osobně si myslím, že při větší propagaci časopisu by ke konci dojít nemuselo. Sci-fi má pořád sílu oslovit především mladou generaci.  V každém případě je to velká škoda, protože XB-1 přinášela opravdu vždy to nejlepší ze světa sci-fi. Poslední dobou se mi dařilo i přečíst hodně povídek, které v časopisu vyšly. A v neposlední řadě to je pro mne i ztráta osobní, protože za posledních šest let mi v Ikarii a poté XB-1 vycházela každý rok minimálně jedna povídka.

Na tomto místě bych chtěl poděkovat Vlado Ríšovi, Jaroslavu Jiranovi, Martinu Šustovi a dalším lidem, kteří časopis vytvářeli. Díky, byl to vždy neobyčejný zážitek.

 

Web zůstane zachován, podívejte se tedy aspoň na něj:

http://www.casopisxb1.cz/

 

LOU

 

Reklamy

5 responses to “Časopis XB-1 končí

 1. Ladik Červen 12, 2013 (8:19 am)

  Napadlo mě, teď už je to bezpředmětné, ale to blog, tak můžu psát dál, že když se časopis dostal do problémů, měl se pokusit přes své fanoušky tlačit k dalším lidem. Já, ač jako průměrný čtenář SF, jsem si XB1 nekupoval a měl jsem jen matné povědomí. Kdybys Lou přišel s tím článkem v prosinci, mohl jsem od Ježíška dostat předplatné a takto se mohli nechat obdarovat i další lidé a časopis by třeba jel dál.
  Teď už se jenom dozvídám, že je konec.

 2. Ladik Červen 12, 2013 (8:34 am)

  Možná je konec XB-1, ale i tak mi to nedalo. Vyběhl jsem z práce do trafiky a to (moje první a zároveň) poslední vydání jsem si koupil.
  V úvodníku stojí: „Má-li někdo chuť a finanční možnost stát se vydavatelem časopisu XB-1, nechť se okamžitě obrátí na mail: risa@casopisxb1.cz
  Snad se tedy někdo brzy ozve. Lou, informuj nás prosím o vývoji této kauzy.

 3. Ladik Červen 12, 2013 (9:56 am)

  XB-1 píše dnes 12.6. v 11 hodin: Bojujeme dál, konec se odkládá.
  http://www.casopisxb1.cz/aktuality/bojujeme-dal-konec-se-odklada/
  Zdražíme, mezi fanoušky vyšleme ankety a uvidí se, jak dál.

 4. Luke Červen 12, 2013 (1:13 pm)

  Držím Vám palce, já ale časopis kupovat nebudu z toho prostého důvodu, že mě tématický míjí. Jo, kdyby zas ale začala vycházet Kometa….

 5. Lou Červen 13, 2013 (10:23 am)

  Bude to boj. Kupujte XB-1!!!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: