TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Jak to začalo – pohled na vznik Tv Vona z odstupu bezmála 15ti let

Jsou skupiny amatérských filmařů, které natáčejí dva roky a slehne se po nich pomyslná filmová zem. Další skupiny vydrží tři nebo možná dokonce čtyři roky a rozpadnou se. Některé se dají opět dohromady, znovu se rozpadnou, přejmenují, přiberou nové členy a točí třeba i osm let.  Jeden čas se o nich hodně mluví, vyhrávají ceny, ale potom najednou zmizí. Důvody bývají často podobné. Členové těchto skupin začnou budovat kariéru, založí rodiny nebo začnou fetovat. Na natáčení už potom prostě není čas. Jsou ovšem i takové skupiny, které i přes všechny tyto výzvy našich životů pokračují dál a neúnavně natáčí. Více než deset let.  Jsou to silné a jedinečné skupiny. Nyní už můžeme hrdě prohlásit, že Tv Vona mezi tyto silné skupiny patří.

Tv Vona bude v listopadu tohoto roku na scéně již dlouhých 15 let. V podstatě polovinu našich životů. A je to ta důležitější polovina, protože z té první jsme hodně času proflákali kaděním do plínek, sledování normalizační televize a navštěvováním základní školy. Patnáct let je opravdu dlouhá doba a my jsme během tohoto období zůstali stále aktivní. Nenašel jsem rok, kdybychom nic nenatáčeli. Tv Vona měla, má a já doufám i neustále bude mít rozpracovaný nějaký projekt. Pokud budeme mít síly, stále budeme rozšiřovat naši už i tak bohatou sbírku filmů.

Natáčet bez přestávky 15 let je úspěch. Domnívám se, že ten hlavní důvod, proč jsme tak dlouho vytrvali, je totožný s důvodem vzniku celé Tv Vona. Vraťme se proto do roku 1998, do doby analogových kamer a krabicových televizí. Do doby, kdy Lukáš Helcl, Martin Šimána a Lukáš Hrdlička chodili do gymnázia na Zatlance a jako povinně volitelný předmět si zvolili Estetickou výchovu. Výběr mezi předměty byl obtížný a budoucí členové Tv Vona se proto drželi taktiky menší zlo“. I tak se ale spřádají nitky osudu.
Pro dokreslení tehdejší doby zde přidávám třídní fotografii.

Zatlanka 02

Přibližně takto vypadali tři budoucí Vonáci, když stáli před nelehkým úkolem vypracovat na Estetickou výchovu nějaké umělecké dílo. Pro snadnější orientaci dodávám, že Lukáš Helcl se nachází v horní řadě úplně vpravo, Lukáš Hrdlička je v horní řadě třetí zprava a Martin Šimána je v horní řadě druhý zleva. Ač to tak nevypadá, tak ani jeden z budoucích členů Tv Vona nemá na hlavě paruku.

Byla to paní profesorka Kitzbergerová, která nám navrhla, že můžeme zkusit natočit jako seminární práci video. Díky tomu jsme později začali natáčet nedokončený Toranův kámen a jako naše dílo jsme jí odevzdali půl hodinové pásmo parodií na pořady tv Nova. A u natáčení jsme potom zůstali… jako Tv Vona… zatím už patnáct let. Seminární práce nás dle mého názoru postrčila k natáčení, ale ten důvod vzniku Tv Vona to nebyl. Ten je mnohem hlubší. Svědčí o něm i fakt, že seminární práci natáčeli i další budoucí členové Tv Vona Lukáš Kadlec a Ladislav Besser, kteří chodili na jiné školy.
Než popíšu ten pravý důvod vzniku a trvání Tv Vona, podívejte se ještě na jednu třídní fotografii z gymnázia. Fotografie pochází z doby, kdy už jsme natáčeli jako Tv Vona a měli na kontě několik filmů.

Zatlanka 03

 

Pro rychlejší orientaci upřesním, že Lukáš Helcl se nachází ve druhém řadě úplně vpravo, Lukáš Hrdlička je ve čtvrté řadě rovněž úplně vpravo a Martin Šimána je ve čtvrté řadě úplně vlevo. Podle rozmístění na fotografii by hloubavý čtenář tohoto příspěvku mohl usuzovat, že v Tv Vona právě došlo k nějaké výrazné umělecké neshodě. Opak je však pravdou. Martin Šimána nestojí na opačné straně proto, že musel hrát v Íáru Igora a sám měl políčeno na hlavní roli doktora Lohnického. Martin Šimána stojí úplně vlevo z pouhého rozmaru fotografa, který se snažil o jakousi kompozici. Patrně se jednalo o stejného fotografa, který pořídil i první snímek. I tam nás odtrhl z vyšších kompozičních důvodů.

Proč jsme tedy začali natáčet a ještě stále natáčíme? Tvorba seminární práce nebyl ten pravý důvod, proč jsme začali tvořit. Domnívám se, že to bylo popostrčení na cestu, na kterou bychom se dříve či později vydali sami. Podle mne to bylo nadšení pro film, nadšení pro umění, které nás spojilo dohromady. Touha něco vytvářet. Každý z nás se zajímal o film, o literaturu (v té době hodně o sci-fi), o divadlo a hudbu. Všechno tohle se spojilo a vznikla Vona. Seminární práce to jen trochu urychlila. Tv Vona existuje díky nadšení a díky přátelství. To jsou dva základní kameny Tv Vona. A každý z těch kamenů je stejně mocný jako Toranův kámen 🙂 To, co jsem právě napsal, vám může připadat strašně sentimentální, úplný patos, klišé… ale co jiného by nás hnalo vpřed, když z toho nemáme žádné peníze? I logickou metodou dospějeme k tomu, že nás žene vpřed touha něco tvořit a přátelství. Možná nejsou některé naše filmy hlubokomyslné, ale Tv Vona jako celek určitě ano.

Nehledíme na kritiky, film nás baví, a tak prostě natáčíme. Jsme Tv Vona. Už patnáct let.

 

Lou

Reklamy

6 responses to “Jak to začalo – pohled na vznik Tv Vona z odstupu bezmála 15ti let

 1. Luke Srpen 14, 2013 (6:18 am)

  Jé, to je hezky nostalgický. Možná bys mohl čas od času takhle nějaké střípky z historie tv vona na blog napsat, než to všechno zapomeneme…. 🙂

 2. Ladik Srpen 14, 2013 (10:30 am)

  TV VONA navždy

 3. LukyHell Srpen 16, 2013 (5:41 pm)

  Brečím jak malá holka, tolik sentimentu a dobrej for s parukou 🙂 Hlavně u první fotky u Ashmena se tomu jen těžko věří. 😀

 4. Ashman Srpen 16, 2013 (9:32 pm)

  Hmm… Hlavně, že jsem zrovna teď v neděli vyprávěl Ivetě (Doležalové), že jsem měl vždycky krátké vlasy…

 5. Kví Srpen 18, 2013 (11:15 am)

  Jsem nejšikovnější, poznala jsem všechny, ještě než jsem si přečetla popisky; ale u první fotky jsem dost dlouho hledala Hrdlu a u druhé právě Martina. 🙂

 6. Lou Srpen 21, 2013 (5:01 pm)

  To je vidět, že moc nestárneme 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: