TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Základní příjem

Včera jsem shlédl německý dokument z roku 2008 pojednávající o základním příjmu.
Nedá se to shrnout do několika vět, ale nějaké myšlenky z toho vypíchnu.
Tvůrci považují základní příjem jako další stupeň vývoje společnosti. Zrušení otrokářství? Nemyslitelné. Zrušení nevolnictví? Povolení ženám volit? Dostávat peníze zadarmo?
Kdo chce, ať si sám popřemýšlí, jak by vypadala naše země, kdyby každý dostával základní balík peněz jen za to, že existuje. K tomuto balíku by si přivydělával svým zaměstnáním. Já přeskočím dál, až skoro k závěru dokumentu a zmíním financování tohoto projektu, protože něco jiného je přemýšlet o utrácení peněz a něco jiného je vědět, kde se vezmou.
Nebylo to jednoduché na pochopení, možná má interpretace nebude dobrá, ale já to pochopil takto.
Občané budou osvobozeni od všech daní vyjma DPH a spotřební daně, kterou platí až koncoví spotřebitelé všichni ve stejné výši. Něco takového nám tu vypráví liberálové. Nechte lidem jejich peníze, sami se nejlépe rozhodnou, jak je utratit. Peníze se vrátí státu právě na dph a spotřebních daních, které nelze ošidit. Do toho je vložen sociální rozměr. Všichni platí stejné daně (procentuální), vraťme všem z těchto daní stejný balík peněz (nominální). To je financování základního příjmu.
Spotřební daň v dokumentu činila 50% hodnoty zboží/služby. Jak by to tedy vypadalo na příkladu?
Dostanu základní příjem 10 tisíc korun. Nechodím do práce +0. Mám 10 tisíc na měsíc. Utratím 10 tisíc, z toho 5 tisíc činí daň.
Dostanu základní příjem 10 tisíc. Chodím do práce a vydělám si dalších 20 tisíc (mzdy se budou muset kvůli základní mzdě upravit). Mám 30 tisíc. Utratím 30 tisíc, daň je 15 tisíc.
Děti by dostávali polovinu. V mém příkladu tedy 5 tisíc. Rodina se dvěma dětmi = 30 tisíc základní příjem.
Zase si chvíli popřemýšlejte. Hlodá vás závist, že by měl někdo peníze za nic, když vy se dřete od rána do večera?
Podle průzkumu v Německu a Švýcarsku si 80% lidí myslí, že ostatní přestanou pracovat, pokud budou dostávat základní příjem. 60% dotázaných však prohlásilo, že by pracovat nepřestalo a 30% by zkrátilo svůj úvazek. 10% dotázaných řeklo, že přestane pracovat.

Jestli se chcete pustit do diskuze, prosím oprostěte se od ideologie a nálepkování levice, pravice. Jestli by na tom vydělali cikáni nebo jiné vyžírky. Byli byste sami za sebe spokojeni, kdybyste měli část svého současného příjmu jistou i kdybyste se rozhodli dělat jinou práci nebo něco, co placeného vůbec není? Třeba věnovat více času TV VONA?

Ladik

Reklamy

8 responses to “Základní příjem

 1. Luke Září 11, 2013 (1:03 pm)

  Já mám v ekonomice a daních guláš a ani se nesnažim moc pochopit současnej systém , natož si simulovat, jak by to bylo kdyby… ale výše popsaný mi příjde spíše jako nereaálná utopie, na které by mohli vydělat max. lidé se současným minimálním či žádným příjmem. A věřim tomu, že řadu pracujících by takováto měsíční „renta za nic“ demotivovala k tomu pracovat a nebo se v zaměstnání snažit….

 2. Ashman Září 11, 2013 (7:03 pm)

  Za odkaz na wiki děkuju, ale srozumitelnější není. Řeší se tam jen „filozofická“ stránka věci a ne ta praktická. Takže pořád nechápu, jak by to mělo fungovat.
  Zúžení sytému daní na DPH a spotřební daň by podle mě sice mohlo zjednodušit (a možná zefektivnit) výběr daní, ale nevěřím tomu, že by to přineslo o tolik víc, aby se z toho dal uživit takový systém. Pokud bychom uvažovali o objemu peněz vybraných současným systémem daní oproti navrhovanému, tak podle mě musíme dospět k tomu, že je v podstatě stejný. Když pomineme úspory a útratu v zahraničí (a to by se nezměnilo), tak nakonec stejně veškeré peníze skončí ve státní kase… Takže pokud bych to vztáhl na Ládíkův konkrétní příklad, tak pouhá změna daňového systému by musela přinést něco mezi 50 a 100 miliardami měsíčně víc (podle počtu dospělýc a dětí), než ten současný, aby to bylo z čeho zaplatit. A to bychom ještě museli o současném státním rozpočtu uvažovat jako o vyrovnaném…
  Další věcí je promítnutí zvýšení DPH do spotřebitelských cen. Aby se pak nezkázalo, že i s rentou navíc si toho koupíte pořád stejně.
  A na závěr odpověď na otázku. Pokud by ten systém opravdu fungoval, tak bych pravděpodobně chtěl pracovat podstatně méně. Řekněme dva dny týdně.:)

 3. Lou Září 13, 2013 (11:46 am)

  Já si myslím, že při současném technologickém vývoji bude muset k něčemu takovému v budoucnu dojít. Už nyní ubývá práce. Co dříve dělali lidé, dnes zvládne jeden stroj. Humorně to bylo ztvárněno ve Vratných láhvích, kdy postavu Zdeňka Svěráka ve výkupu lahví nahradila mašina.
  Zkrátka a dobře už není potřeba, aby tolik lidí pracovalo. A v budoucnu vlivem technologického vývoje ubudou ještě další místa. Proto podle mě současný model, kdy lidé dostávají peníze za práci zažije velkou krizi a bude se muset hledat řešení. A možná základní příjem toto řešení bude.

 4. Luke Září 13, 2013 (11:57 am)

  Lou: Já si naopak myslim, že pracovních míst je a v nejbližší budoucnosti bude stále dost, protože sice některá odvětví mizí či je nahrazuje automatizace, ale vznikají zas nové obory, služby a technologie, které lidské zdroje nyní potřebují. S Ládikem jsme si o tom docela hezky icqovali a já si myslim, že spíš budoucnost (myslím tim za několik set let) je spíš v jiném systému než v penězích. Třeba jako ve Star Treku 🙂 Až budou mít lidě technologie, které jim dokážou zdarma poskytnout věci pro denní potřebu (viz. třeba replikátory) a dokážeme získávat defacto neomezenou energii z vesmírných zdrojů, pak si myslím že příjde čas na to, aby většina lidí nemusela pracovat :).

 5. Ashman Září 14, 2013 (6:06 am)

  Luke: tohle mi připadá mnohem uvěřitelnější než idea základního příjmu…:)

 6. Kví Září 14, 2013 (5:45 pm)

  Idea základního příjmu může znít zajímavě pro lidi, kteří by tak mohli dělat něco, co by je víc bavilo, ale současně je to neuživí. Jak mi říkal kamarád, když si stěžoval na práci „Nevyhovuje mi to, ale kdybych odešel, snížil bych si životní úroveň.“ Žijeme v době duševní prostituce.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: