TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Nový boxset: Šlitr zpívá Šlitra

slitr

K nedožitým 90. narozeninám herce, skladatele a malíře, Jiřího Šlitra, vydal v Únoru  Supraphon krásný 4CD boxset, který nám tohoto všestranného člověka představí v jeho nejslavnějších nahrávkách.  Jako u předešlých semaforských boxsetů (11CD – 60. léta a 12CD léta 70.-80.) má i v tomto díle prsty Lukáš Berný a proto je opět vizuální stránka boxsetu velmi povedená. Bonusem k CDčkům je cca 30 stránkový booklet se zajímavými fotografiemi a povídáním od J. Suchého, J.Vodňanského, L. Berného, J. Menzela a dalších…  (a má verze bookletu má jednu stránku omylem 2x 🙂 )

A nyní k obsahu této zajímavé „krabičky“. První  CD obsahuje sólové nahrávky písniček Jiřího Šlitra a je zde řada známých (a mnohokráte již vydaných) písní – namátkou „Slavná obhajoba“, „Co jsem měl dnes k obědu„, „Tři tety“ či televizní píseň „Řada koní„.  Najdeme zde ale i rarity vydané zcela poprvé – rozhlasové nahrávky „Melancholické Blues“ a „Sedm dárků“ jsme v podání Jiřího Šlitra ještě neslyšeli a zejména „Sedm dárků“ zní velmi zajímavě – začátek skladby je hodně „jazzovej“ a zcela jinej než u dalších, např. divadelních, nahrávek. V bonusech prvního cédéčka nalezneme i nahrávky z první verze představení „Ďábel z Vinohrad“, které mají proměnlivou kvalitu a pro mě osobně vede skladba „Jak se zbavit dámy“ :).

Druhé CD má podtitul „duety“ a jak tento název napovídá, obsahuje písničky, ve kterých je Jiří Šlitr spoluinterpretem. Opět se jedná o převážně již vydané nahrávky („Golem“, „Míč“, „V kašně“ či „Buď mi věrná moje milá“ atd) a mrzí mě, že se ani sem nevešla má oblíbená televizní „Balada z mlází“, která, pokud se nemýlím, zůstává jedinou, na hudebním nosiči dosud nevydanou, studiovou semafoskou nahrávkou z 60. let. Překvapení nás čeká mezi bonusy – 13 minutový gramotingl-tangl (tedy pořad, který měl v roce 1966 v ČRo jiří Suchý) a po té 6 dosud nevydaných nahrávek první kapely Jiřího Šlitra – Rychnovského Dixielandu. Jsou to záznamy nevalné zvukové kvality (nahrávka na „papírové“ desky podomácku vyrobeným zařízením 🙂 ) z konce 40. let,  nicméně ukazují nám, že Šlitr byl už v této době velmi zručným pianistou a kapelníkem.

Zbývající 2 CD  obsahují asi nejcennější „poklad“ z tohoto boxsetu – kompletní (v celku dosud nevydaný) záznam semaforského představení Ďábel z Vinohrad a to ve verzi z podzimu 1968, kdy byla u nás situace v důsledku srpnových událostí hodně vyhrocená – Jiří Suchý byl v Londýně a Jiří Šlitr po okupaci v Praze otevíral Semafor sám právě touto inscenací, kterou od původní verze více zpolitizoval a řada písní a vlastně i celé představení dostalo úplně nový význam. Zařazena byla např. písnička  „Když voják jede do boje“ (jedna z nejlepších od S+Š, která pojednává o fanatickém vojákovi, který jde stále vpřed bez ohledu na rány a svištící kulky), nový význam dostala píseň Voskovce a Wericha „Nikdy nic nikdo nemá míti mít za definitivní„, „Babetta“ (zpívaná navrátivším se Suchým) byla přetextována („Babetta vrací se a zírá, zpívá si do kroku, o tom že pravda neumírá, jen někdy trnem je ve voku…„), „Calypso o Štastné zemi“ je výmluvná sama o sobě a i prostá píseň o Medvědovi („Běda běda, přeběda, chovám doma Medvěda, ach ouvej, ach běda, komu já ho dám? Odpočívá v pokoji, nikdo o něj nestojí….„) se tehdy dala vyložit jako protest proti „ruskému medvědovi“… zkrátka a dobře představení má šťávu, diváci se chytají každé příležitosti k smíchu a nahrávka vás do něj vtáhne.

Boxset se tedy povedl a je důstojnou připomínkou talentovaného muže, kterému bylo dáno jen 45 let života, ale stihl toho tolik, že by to možná vydalo za několik „obyčejnejch“  životů :).

Detaily a tracklist alba naleznete na webu supraphonu

Luke

2 responses to “Nový boxset: Šlitr zpívá Šlitra

  1. Ashman 19 března, 2014 (7:39 pm)

    Trochu mě zaráží, že když někdo dělá podobný výběr, necha si ujít šanci zahrnout tam něco dosud nevydaného…

  2. Luke 20 března, 2014 (7:21 am)

    Někdy se na to zeptám, hádám ale že to mohou být technické důvody (např. chybějící mástr pás v archivu Supraphonu či televize…)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: