TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Konspirační teorie

už delší dobu sem chci napsat zamyšlení na téma konspirační teorie – udivuje mě, kolik lidí v mém okolí jim věří (jak občas vidím na FB) a tak jsem se rozhodl napsat dnešní blognutí.

index

Myslím, že konspirační teorie jsou staré jak samo lidstvo. S tím jak vznikaly a zanikaly království, císařství, státy a vlády, vznikal i v lidech – tu oprávněný, tu méně oprávněný – pocit, že „ti mocní a bohatí“ jim něco tají a (intri)kují pikle za jejich zády a snaží se získat neomezenou moc a zatajovat lidem skutečnost a pravdu. Né, že by se nic takového v minulosti nedělo – právě naopak. Podstatou konspiračních teorií je ale předpoklad úplného útajení oné „konspirace“.Je zde předpoklad, že velmi velká (či občas menší) skupina zainteresovaných lidí je schopna zcela utajit konspirační chování, které se tak stává nedoložitelné. Pouze ti vyvolení (míněno odhalovači konspirací) ale skrz tuto hradbu mlčení prohlédli a skutečnou „pravdu“ odhalili.

To je tedy hlavní prvek všech konspirací – přecenění vlastní (ne)důležitosti v systému lidstva. Z obyčejného člověka, který začne věřit nějaké konspiraci, se tímto rázem stává někdo výjimečný, který je nebezpečný pro „konspirátory“, kterým stojí za to tyto „vyvolené“ klamat, případně je zesměšňovat atd.

Zjednodušeně z toho vyplývá, že nejpravděpodobněji konspiraci uvěří méně sebevědomí jedinci, kteří často žijí v sociální či emoční nejistotě, z čehož vyplývá i nedůvěra v autority a média. Mohou být rovněž nepříliš úspěšní v profesním životě, není ani výjimkou psychologická porucha osobnosti či sklony k paranoie.

Ke vzniku a šíření konspiračních teorií přispěla výrazně studená válka (kdy USA i SSSR z pochopitelných důvodů tajily výzkum i tajné vojenské operace) a následně rozšíření internetu, který znamenal pro šiřitele konspiračních teorií konečně možnost, jak účinně své teorie a myšlenky šířit.

Konspirační teorie jsou bohatým zdrojem inspirace i pro filmaře – a to nejen pro naší TV VONU (viz Ládikův mástrpís „Konspirace“) – vzpomeňme třeba na filmy Kozoroh 1, JFK či seriál Akta X.

Pro zastánce konspiračních teorií je typické, že nevěří „oficiálním“ médiím – z jejich pohledu jsou noviny, TV a oficiální zpravodajské servery zmanipulovány (ať už světovým židovstvem/zednáři/CIA/konkrétními vládami/nadnárodními konglomeráty aj.) a naopak téměř až slepě věří neověřeným (či těžce ověřitelným) informacím na „nezávislých“ serverech, které jsou často publikovány anonymně či bez uvedení zdrojů. To, že daleko snáze by případní konspirátoři „zmanipulovali“ menší nezávislé servery jim nejspíše nedochází…

Konspirace je rovněž prostředkem propagandy a politického boje. Jedna z teorií, původem ze sovětského svazu, byla celkem úspěšná v 80. letech – dle této teorie vznikl virus HIV v laboratořích CIA. Tato konspirační teorie byla sice vyvrácena, ale na delší čas zaujala místo i v některých odborných publikacích a uvrhla tak na USA nepříjemný stín podezření.

Konspirační teorie tedy představují alternativní a neprokazatelný výklad událostí historie či dějů v přítomnosti. V konspiračních teoriích ovšem naleznete často i reálná a doložitelná fakta – ovšem jen ta, která se propagátorům konspirace „hodí“ do krámu. Příkladem budiž známá teorie „911“ o 11. září 2001 a útoku na WTC. Zastánci konspiračních teorií tvrdí, že budovu Pentagonu vůbec nezasáhlo letadlo, ale naopak řízená raketová střela (vystřelená samozřejmě vládou nebo CIA, to je fuk…). Jako důkaz zastánci teorie uvádí mimojiné i tvrzení několika očitých svědků, kteří údajně viděli či slyšeli raketu. Pomíjejí však daleko četnější svědectví těch, kteří skutečně viděli letadlo letu 77 ve velké rychlosti nízko přelétat směrem k Pentagonu… takovéto opomíjení faktů je v konspiračních teoriích velmi časté, stejně jako manipulace s reálnými fakty. Vzpomeňte si na slavnou scénu z filmu J.F.K., ve které se vyšetřovatel Garrison snažil novinářům sugestivně ukázat ve slavné scéně teorii „magické“ kulky, která dle oficiální zprávy měla být smrtelná pro prezidenta Kennedyho a která dle Garrisona tedy musela v letu zatočit a porušit zákony fyziky. Pro Garrisona byla právě „magická kulka“ hlavním důkazem pro údajnou existenci druhého střelce na místě atentátu…

jak se ale skutečnost hezky „vyloupne“, pokud budeme vycházet z opravdových faktů (ověřitelných např. na četných filmových záběrech před, při a po atentátu na místě činu) a skutečné poloze Prezidenta  a guvernéra Connallyho v limuzíně v momentu střelby :

20140303-singlebullet

(první obrázek skutečnost, druhý obrázek Garrisonova rekonstrukce…)

Stará (filozofická?) poučka nám říká, že nejjednodušší vysvětlení je zpravidla to pravdivé – to si myslím platí o všech velkých konspiračních teoriích posledních let.  Chápu ale, že některé lidí  takováto „obyčejná“ pravda zklame svojí nezáživností či jednoduchostí a proto se snaží vymyslet více či méně komplikovanější konstrukce a konspirace, které v jejich mysli „obyčejnou pravdu“ nahradí.

Na druhou stranu to ale samozřejmě neznamená, že před námi „vlády“ nic netají. Tají. A je to i jejich povinnost – ať z důvodu národní bezpečnosti, ekonomiky, vědy a výzkumu.

Konspirace počítají s dalším faktem – s údajnou totální mlčenlivostí a oddaností všech zúčastněných konspirátorů. Tady vidím jedno z největších úskalí většiny konspiračních teorií. Vážně dle těchto teorií existuje skupina lidí, která dokáže utajit přípravu a realizaci složité konspirační operace? V případě teorie 911 by muselo jít o několik tisíc lidí zapojených do konspirace, v případě atentátu na JFK či údajného „falešného“ přistání na měsíci minimálně několik set…  vzpomeňme si na vcelku banální vloupání několika lidí do hotelu Watergate a jak se ani to neutajilo…  Udržet tajemství, to si přiznejme,  není příliš silnou stránkou lidské osobnosti (navíc v dnešní iDobě) – skoro každej tejden se dozvídáme o úspěších i neúspěších „tajných“ vojenských operací, o „tajném“ uplácení toho či onoho atd…  a předpokládat, že by najednou dokázala nějaká velká vládní organizace utajit operaci monstrózních rozměrů, jako je zmíněná 911, je vcelku úsměvné…  naopak skupina několika sebevražedných atentátníků bude mít vždycky daleko větší šanci na úspěch a utajení v podobnejch situacích. A proto se i k tomuto „partyzánskému“ způsobu boje organizace Al Kaida a Taliban uchylují… opět tedy platí, že nejjednodušší vysvětlení a řešení je to nejpravděpodobnější.

Poslední vlastností „odhalitele“ konspirace je skálopevnost a neměnnost jeho názoru a přesvědčení. Ani tisíci doložitelnými argumenty či fakty jej nepřesvědčíte o nesmyslnosti konspirační teorie. Bude si stále stát za svým názorem a bez ohledu na logiku věci jej i nadále bude šířit. Filmové a TV záběry zpochybní jako falešné (či vytvořené v Hollywoodu na objednávku konspirátora), výpovědi svědků označí za vynucené a zmanipulované,  články v tisku označí za „objednané konspirátorem“,  vyjádření odborníka zpochybní tím, že dotyčný se stává součástí a spolupracovníkem údajného konspirátora.

Osobně se domnívám, že nemá smysl těmto lidem jejich víru v konspiraci vymlouvat a spíš radši věnovat ušetřený čas něčemu užitečnějšímu.

Na závěr dnešního zamyšlení nad konspiračními teoriemi jsem vybral pár úsměvných teorií pro pobavení:

Teorie duté země: http://dutazeme.sweb.cz/

Zapomeňte na kondenzačnís stopy za letadly – jsou tu chemtrails! – http://www.osud.cz/chemtrails-nad-ceskem

a na technetu kdysi vyšel hezkej seriál o konspiračních teoriích a kritickému pohledu na ně:

http://technet.idnes.cz/konspiracni-teorie-0on-/tec_technika.aspx?klic=73077

Tak konspiraci zdar!

Luke (jinak také člen tajné 5. kolony pojídačů chilli papriček, která se chystá převzít vládu nad touto planetou a všude zasadit keříky jalapenos!)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: