TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Interstellar – za hranice naší reality

interstellar-23

Interstellar přinesl to, co Prometheus pouze sliboval. Dva roky starý film Ridleyho Scotta nás v trailerech navnadil na cestu za poznáním původu lidské rasy, ale nakonec nám ukázal jen mimozemšťany, biologickou zbraň a boj o přežití. Neodhalil vůbec nic a v tom zásadně zklamal. Prometheus je velmi dobrý sci-fi horor, ale to je všechno. Nic víc tam není. Interstellar Christophera Nolena je naproti tomu výborný sci-fi film, který svým tématem a dějem přesahuje naší realitu. Stylem a pojetím velmi připomíná legendární 2001: Vesmírnou odysseu, která také jde až za hranice naší existence. Vytknout se jí dají jen některé vědecké nepřesnosti, které patrně vznikly na úkor děje.

Film nás přivádí do blízké budoucnosti, kdy Země umírá. Docházejí zdroje a je potřeba najít novou planetu, kam by se lidé mohli přestěhovat. Astronaut Cooper (vynikající Matthew McConaughey) se spolu se svým týmem vydává skrz červí díru do hvězdné soustavy v jiné galaxii, kam už předtím jeden tým letěl a přistál na třech planetách, které měl zkoumat, zda jsou vhodné pro založení kolonie. Červí díra je dílem neznámé mimozemské rasy, která chce lidstvu pomoct a sídlí ve vyšším rozměru než my. Pátrání na planetách není jednoduché, protože v soustavě se nachází i černá díra, která svou brutální gravitací dramaticky ovlivňuje vše okolo.

interstellar_holy_shit_shot.0

Předem je nutno říct, že Interstellar je zpracován velmi dobře nejen po stránce dějové, ale také po té vizuální. Záběry z vesmíru jsou natočeny tak, jako nikdy předtím a tvůrci se zaměřili na autentické ztvárnění (nebo přinejmenším se o to pokusili). V obrázku nahoře můžete např. vidět ztvárnění černé díry, která je ve filmech běžně ukazována jako vír, do kterého všechno padá. Tady můžeme vidět jev, který má astronomický pojem gravitační čočka. Černá díra svou ohromnou gravitací ohýbá zdroj světla, takže paprsky jsou vidět takto. S největší pravděpodobností by astronauti černou díru takto viděli. Kromě černé díry je i velmi zajímavé ztvárnění červí díry, kterou loď prolétá do jiné galaxie.
Celý film se také snaží o co nejvěrnější ztvárnění fyzikálních zákonů, které se během cest vesmírem projevují. Interstellar je také v podstatě takovou malou encyklopedií teorie relativity.

Další část článku obsahuje spoilery:

Černá díra je pro děj filmu velmi podstatná. Dvě z planet, které chtějí astronauti navštívit, se nacházejí velmi blízko černé díry a vzhledem k okolnímu vesmíru na nich dochází ke zpomalování času. Během návštěvy první planety tak za tři hodiny, co jsou na povrchu, uběhne na Zemi dvacet jedna let. Děj na Zemi je pro děj podstatný, protože tam Cooperova dcera vede výzkum, který by měl přinést pochopení a ovládnutí gravitace. Díky tomu by se lidstvu otevřeli nové možnosti mezihvězdného cestování. Obě dějové linie se prolínají. Hrdinové na Zemi tak rychle zestárnou a Cooper a ostatní se s tím musí vyrovnávat.
Nejsem si jist, jestli by rozdíly v času byly opravdu takto velké. Planeta nemůže být velmi blízko černé díry, protože by byla pohlcena, takže by na ní nemělo být velké zkreslení času. Tvůrci své nápady konzultovali s astronomy, ale tady si myslím, že je to přitažené za vlasy, upravené kvůli ději. Stejně tak je těžko uvěřitelné, že by se loď po dramatickém opuštění orbity druhé planety hned dostala do silného gravitačního pole černé díry. O druhé planetě bylo řečeno, že je od černé díry dál, ale ani kdyby nebyla daleko, pořád by musela být v takové vzdálenosti, aby ji díra nevtáhla. Loď by tedy stejně musela urazit ohromnou vzdálenost, aby se dostala do vlivu gravitace černé díry, ze které by neunikla. Nebylo by to z minuty na minutu.

interstellar

Ale zpět k ději. Pro pochopení gravitace jsou podstatné informace, které však lze získat pouze při cestu do černé díry, kdy je vše přitahováno velkou gravitační silou, které neunikne ani světlo. Cooper se na konci filmu do černé díry dostane a informace samozřejmě získá. Ocitne se potom za hranicemi naší reality, která je definována čtyřmi rozměry (tři prostorové – osy x, y, z a čas). Dostane se do pátého, který je mimo čas. Cooper se dostane do stavu, kdy se na plynutí času dívá jako z kopce do údolí. Vidí minulost i budoucnost. Vidí všechno. Mimozemšťané to pro něj (a pro naše pochopení) ztvární jako prostor plný strun, za kterými se nachází pokoj v jeho domě ve všech časech. Cooper může mezi nimi proplouvat a vše pozorovat… a dát vzkaz do minulosti dceři – informace z černé díry. Tohle je místo, které dělá z filmu něco víc, než jen obyčejné sci-fi jako zmiňovaný Prometheus. Ukazuje nám věci, které nás přesahují, ukazuje nám naši realitu v širší perspektivě jiného rozměru.

Pokud bychom měli srovnat 2001 Interstellar, tak dle mého názoru je Kubrickovo dílo o něco dál. Ne dějem a přesahem, ale uměleckým zpracováním. V Interstellaru se všechno vysvětluje, aby to divák pochopil. Naproti tomu 2001 vše ztvárňuje záběry a podmanivou hudbou. Nevysvětluje. Kubrick nepoužívá slova a tím ještě umocňuje výsledný dojem. Už úvodní scény jsou působivé, ale závěrečná část, kdy David Bowman opustí Discovery, vydá se k monolitu a transcenduje na vyšší úroveň bytí je fascinující a úchvatná. Není tam žádné slovo. Pouze podmanivá hudba a vizuální obsah z jiného světa. Na druhou stranu je nutno říct, že styly 2001 Interstellar jsou už od začátku odlišné a oba filmy jsou velmi originální – každý svým osobitým způsobem. Takže to srovnání je spíše o vkusu každého diváka. Oba filmy jsou velikány na poli sci-fi.

Lou

Reklamy

One response to “Interstellar – za hranice naší reality

  1. Luke Leden 8, 2015 (4:02 pm)

    Krásná recenze a dojmy… já se na ten film musim podívat ještě jednou, tentokrát ne ve francouzštině…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: