TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Výlet na Smraďocha

“Che che, smraďoch šel na Smraďocha!” … uplně slyším ty japné poznámky místních vtipálků… tak jsme se zasmáli a mohu vám již začít líčit náš výlet. Vyrazili jsme opět na víkend do Mariánských Lázní a já se vydal na cestu už v pátek dopoledne a měl jsem tak půl dne v mariánkách pro sebe. Check-in-nul jsem nás tedy tentokráte v hotelu Zlatý zámek (nenechte se plést názvem – je to domov mládeže a těch pár hotelovejch pokojů, co tam maj, docela onen domov mládeže vybavením připomíná) a vyrazil jsem do města. Porušil jsem i dovolenou tím, že jsem si v Churchill Pubu zapnul notebook a zůčastnil se naší pravidelné měsíční týmové videoporady přes Skype a provokoval kolegy pivem a jackem danielsem.  Žába dorazila kolem sedmé hodiny a hned jsem jí vzal do gaucho steak housu – jediné tex-mex restaurace v mariánkách. Jídlo tam docela jde, ale prostředí bylo mrtvý a omšelý a ty tam jsou doby, kdy takhle restaurace patřila mezi živý místa nočního života.

marianky

Druhý den, v sobotu, jsme se rozhodli, že vyrazíme na menší výlet po Chopinově ulici k lunaparku a uvidíme, co dál. Musím dodat, že celej pátek a pár dní před tím v mariánkách vydatně pršelo… sobota byla sice bez deště, ale pod mrakem. Po té, co jsme se na kolonádě posilnili Karolínou a Rudolfem (názvy pramenů) jsme kolem “Horníčkova” hotelu Svoboda vyrazili pryč z města.   Došli jsme k lunaparku (kdo by čekal pouť a atrakce, bude zklamán, lunapark je označení hotelu, který by zrekonstruován na bytový dům a nyní jsou tam k prodeji byty) a rozhodli jsme se po modré turistické značce pokračovat dál na přehradu, která nad mariánkama leží. Cesta vedla už převážně lesem a do kopce, po nohama nám leželo zmoklé podzimní listí a nikde ani človíčka. U přehrady jsme byli za dalších cca 20 minut. Místní přehrada neni z největších,  nicméně stejně jako okolní příroda, je i voda v ní čistá.  U přehrady přišlo klíčové rozhodnutí celého výletu – “pokračujme až na smraďocha!” (dalších cca 2.5 Km). Smraďoch je název oblasti v kladských lesech, kde vyvěrají plyny z útrob země a lokálních tektonických zlomů – název je odvozen od sirného zápachu bublajících vod a pramenů v této oblasti. Žába už kdysi u smraďocha byla a mnohokrát mi o něm vyprávěla a jelikož já jsem ho ještě neviděl a nečichal, byl jsem nápadem výletu na smraďoch nadšen! Hned za přehradou, stále na modré značce, nás měly varovat první komplikace – stezku přetínal rozvodněnej potok a za ním hned v naší trase kaluže, menší  jezírka a poloslatiny. No překonali jsme to, já začínal cítit v polobotkách mokro a taktéž žába, která si své horské gorexky nechala prozíravě v Praze.  Cesta se začala komplikovat a nebylo cesty zpět.

Došli jsme ale ještě poměrně v klidu k bývalému Nimrodu – hotelu a výletní restauraci, která od roku 2004 chátrá a kde údajně straší. V oknech a zdech opuštěné a polorozpadající se budovy jsou prý často ke spatření oči, ze stavby se údajně ozývají podivné zvuky, dějí se tam náhle poklesy teplot a další lahůdky, které na místo přitahují záhadology z celé ČR. My jsme okolo Nimrodu jen prošli a já jen zalitoval, kolik bývalých výletních míst v okolí ML leží nyní ladem a rozpadá se – kromě Nimodu např. Polom, Kamzík, Panorama…..   za dalších asi 40 minut jsme konečně došli ke Smraďochovi. Cestou jsme potkali i první sníh a samotný smraďoch a dřevěný chodník na něm byl již pokryt tenkou vrstvou sněhu. Název nekecá  – síra skutečně hezky zapachá. Mezitím jsme už měli oba v botách solidní jezírka, což při teplotě kolem 1 stupně celsia není příliš pohodlné. To jsme ale netušili, že to horší má teprve přijít. Vracet po modré stezce jsme se nechtěli a věděli jsme, že ještě 1km dále se nachází pramen farské kyselky a pak je tam červená stezka, která by nás dovedla až k onomu opuštěnému Polomu a hlavně k Rezidenci Golf, kde je lesní restaurace a kde ležel i cíl výpravy.

Vydali jsme se tedy od Smraďocha ke kyselce a začalo peklo. Místní oblast rašelinišť a slatin bývá nasáklá vodou celoročně, nicméně déšť z posledních dní způsobil, že cesta byla téměř suchou nohou neprůchodná – zejména v místech, kdy turistická trasa opustila les a vedle přes mítiny.  Skákali jsme jak kamzíci z drnu na drn, pomocí tyčového deštníku, který se proměnil v užitečný nástroj na průzkum terénu, jsme ten kilák šli asi 30 min a byli jsme hodně rádi, když jsme dorazili pod dřevěný altánek farské kyselky. Ta je hodně dobrá a údajně i zdravá. Oddechli jsme si, že máme snad nejhorší za sebou a vydali jsme si po červené stezce směrem k Polomu a naší vysněné restauraci. Bohužel docela jsme se pletli. Červená stezka v horní části u pramene kyselky bylo peklo. Už vím, jak muselo bejt šumavskýmu králi, který mezi slatinami šumavy převáděl lidi přes hranice. Červená stezka bylo jedno velký jezírko a potok a cesta přes ní byla hodně těžká. Několikrát jsme se museli vracet, abychom našli schůdnější terén…. opět skákání přes kaluže a jezírka,rozvodněné potoky, musel jsem i vytvářet provizorní most pomocí větví. Kilák jsme šli skoro hodinu. Byli jsme od bahna, mokrý až skoro po kolena, ale nepouštěla nás dobrá nálada. Když už jsme mysleli, že jsme z nejhoršího venku, proměnila se červená stezka v bahenní lázeň, neb byla čerstvě rozježděná od traktorů… obcházeli jsme tedy stezku přilehlým lesem a až po dalším kiláku jsme konečně narazili na asfaltovou silnici a tam jsme si oddechli. Zbylé dva kilometry k Polomu už uběhly ve všeobecném veselí, které bylo nakonec korunováno otevřenou restaurací, kde mě žába pozvala na výtečnej pozdní oběd a calvádos a tam jsme rozmrzli a zapili úspěšné zdolání onoho terénního výletu.   Boty a ponožky jsme pak ještě v hotelu museli sušit na kamnech a příjemně unavený jsme zakončili den už tradičně v Irsih Pubu u Kilkennys.

Výlet na Smraďocha a Kyselku byl hezkej, ideální by ale bylo asi jít trasu v létě za hezkýho počasí… a nebo mít holiny a pořádnou terénní výzbroj Veselý obličej

 

Luke

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: