TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Dovolená v zemi Třetího prince

V polovině dubna jsme s Aničkou vyrazili na dovolenou do Adršpachu, kde se natáčela většina scén z pohádky Třetí princ (pokud film neznáte, podívejte se na skvělou recenzi od Lukyhella tady: https://www.youtube.com/watch?v=cqCHexJToaY). A země je to skutečně pohádková, skály vytvářejí zajímavé město, kterým se můžete proplétat a kochat se monumentálními panoramaty. Kdyby se v Čechách filmoval Pán Prstenů, Roklinku by natáčeli právě tady. Bez digitální efektů.

P1090219           P1090235

Zatímco v Praze už všechno kvete, na severu Čech se jaro teprve probouzí. Teplota nás nepříjemně překvapila o pět stupňů nižší a stromy byly ještě holé, bez květů a zelených listů. Cestovali jsme vlakem přes Hradec Králové přímo do vesnice Adršpach, kde jsme měli rezervován penzion Apartmány u Kozárů (http://www.penzionkozarovi.cz/). Penzion můžeme doporučit, protože nám poskytl během dovolené maximální komfort v nově zařízeném apartmánu s koupelnou a WC. Nechyběla ani televize a rychlé wi-fi připojení, takže jsme mohli přes youtube sledovat v HD novou Točnu a Krtka psychopata.

IMG_20160415_120523

Vstup do labyrintu Adršpašských skal se nachází u vlakového nádraží a je zpoplatněn. Hned na začátku nás uchvátilo pískovcové jezero, které jako by snad ani nepatřilo do Čech. Celý Adršpach je chráněnou krajinnou oblastí a hlavně proto je v jezeře zákaz koupání. Kdyby bylo o takových 15 stupňů víc, byla by to muka. Voda vyloženě láká ke koupeli.

P1090200

Značená cesta nás potom vedla mezi skalami, které překvapí svou rozmanitostí a tvary. Jedna skála připomínala homoli cukru, další varhany. Nechyběly ukazatele upozorňující na zajímavé skalní masy. Vstup do nejatraktivnější části je gotickou brankou. Jakmile jsme jí prošli, dostali jsme se na úzkou cestu mezi skalami, které nás obklopovali ze všech stran. A aby toho nebylo málo, vedle nás bublal potok.

P1090247 P1090261

Po stezkách a někdy i úzkých schodech jsme se dostali k vodopádům a soše hlavy Johanna W. Goethe, který tato místa navštívil. Celou idylu narušovalo „jen“ několik desítek mladých polských turistů, kteří si vzali za úkol blokovat nám cestu. Třikrát jsme se museli skrz ně prorvat a bránit se nevraživým pohledům staršího průvodce s účesem typu deka. Pak jsme se dostali k horskému jezírku, kde jsme si zaplatili projížďku lodí. Usedli jsme na příď plavidla, kochali se pohledem na skály, těšili se na plavbu… a v tom se přiřítila skupina polských opilých důchodců. Obsadili zbytek lodě a mařili nám idylu svou přítomností.
Lodivod nastoupil do plavidla a začal nám popisovat, co vidíme. K našemu zděšení polsky! Až na nás dva byli v lodi Poláci, a tak mluvil jejich řečí. Výklad pro nás rázem dostal nový rozměr. Nakonec jsme se ale docela i pobavili.

P1090311

Celkově se dovolená vydařila (až na Poláky) a odpočinuli jsme si od práce a Prahy. Pobyt v Adršpachu jednoznačně doporučujeme a pokud tam vyrazíte, je lepší jet aspoň na týden. V okolí je mnoho tras, které se dají projít. Přímo ve vesnici Adršpach je hned několik penzionů. Obchod tady nenajdete, ale je tu několik restaurací a hospod. Výborná je knajpa U Tošováka, kde mají klasickou českou kuchyně… a kořeněné červené víno. Dobré pizzy připravují v Kalírně, kde se sházejí hlavně mladí lidé a takoví ti horští hipsteři 🙂

Lou

Reklamy

3 responses to “Dovolená v zemi Třetího prince

 1. Kví Duben 21, 2016 (1:29 pm)

  Krásně jste se měli, díky za tip 🙂
  A jen pro info, jíst mouku (= pizzu a těstoviny) není hipsterský, tak co by v Kalírně dělali 😉

 2. Luke Duben 21, 2016 (1:30 pm)

  Krásná příroda!

 3. Ashman Duben 23, 2016 (4:13 pm)

  Horští hipsteři 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: