TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Za Bossem do Berlína

už je to víc než tejden, kdy jsme se s Žábou vydali na delší dobu poslední zahraniční výlet – do Berlína, který byl v minulém století symbolem válek a svárů a který je dnes spíše městem, které je zas „in“ a hip. Záminkou pro naši cestu byl koncert Bruce Springsteena. Já jsem ještě v Berlíně nebyl, takže to pro mě byl první výlet a začal v sobotu ráno na pražském hlavním nádraží, kde jsem zoufale v 6 ráno hledal toalety :). Vlakem jsme se pak nechali přepravit do Berlína a tam na moderně vzhlížející hauptbahn station jsme poprvé okusili místní MHD v podobě metra (U-bahn). Sranda byla s koupením lístků – jednodenní lístek stojí 7 eruo na osobu a prodávaj je tam v automatech, který berou platební karty Maestro (plus nějaký místní) a nebo cash. S MasterCard si neškrtnete a AmericanExpress je jim vyloženě k smíchu. Navíc některé starší „tiketmašínen“ berou jen mince a ne bankovky, takže do Berlína se rozhodně vyplatí mít sebou nějakou hotovost. První sobotní den (tedy den před koncertem) jsme se podívali k Brandenburské bráně a Reichstagu a pak se vydali k Zoo, kde jsme se v Joachimsthaler strasse ubytovali v hotelu Azimut. Bydleli jsme v jeho starší části – snad v jediným starším baráku v okolí (celá čtvrť byla totiž koncem druhé sv. války prakticky srovnaná se zemí). Hotel Azimut byl sice trochu omšelej, ale  líbilo se nám tam a vzpoměl jsem si v něm na film Grandhotel Budapest. Po check-inu jsme se vydali na prohlídku okolí. Pozůstatky váky jsou tu na první pohled patrný v podobě polozbořeného kostelu císaře Viléma, který je zanechán v zuboženém stavu jako němej svědek válečnejch hrůz a je v něm i menší, zdarma přístupný, muzeum.

IMG_20160618_132449

Breitschneid platz, na kterém kostel stojí a okolí ZOO bývalo takovým centrem života v dobách západního Berlína (nejproslulejší Alexanderplatz byl totiž ve vých. části města). Velmi se mi líbil tenhle sedmdesátkovej výjev s budovou „bikini Berlin“ :

IMG_20160618_133648

Nemohli jsme odolat ani místní ZOO, takže jsme tam strávili další dvě hodiny a obešli jsme si ji. Maj tam hodně ptactva a slepic! Nechyběj tlustokožci, krásný pavilony v arabském stylu (žirafy), tučňáci i lachtani.A spousta jinejch zvířat a každý jiný! Jen vydřičky nebyly doma :(. V ZOO už ani taky nenajdete stopy po někdejší Zoo Flaktower, u které se v závěru války intenzivně bojovalo

IMG_20160618_143526

V Zoo bylo i tohle zvíře s Berliner Weissenem…

Po ZOO jsme se vydali na Wilhelmstrasse, kde jsem chtěl vidět starý budovy nacistickejch ministerstev – např. Goringovo ministerstvo letectví.  Narazili jsme u něj na hodně zajímavý muzeum terroru, které se nachází na místě, kde dříve stal hotel Prince Alberta, ve kterém sídlilo za nacistů gestapo. U muzea jsou i zbytky berlínské zdi, kterou byl ještě před třiceti lety západní Berlín obehnán. Teprv v Berlíně jsem si uvědomil, jak nemocná byla tehdejší východoněmecká a defacto sovětská politika ve vztahu k západnímu berlínu a k obyvatelům celýho města.

IMG_20160618_162152Tady úřadoval Hermann Goring a v popředí jsou ještě zbytky berlínské zdi

Kousek dál po Wilhelmstrasse je i náměstí lidového povstání z roku 1953, což není u nás tolik známá kapitola ze studené války – v červnu 1953 se ve východním Berlíně vzbouřili dělníci kvůli plánovaným pracovním zákonům a celou vzpouru krvavě potlačily sovětský tanky, tak jako o pár let pozdějc v Maďarsku a pozdějc i u nás.

IMG_20160618_175600

O Alexanderplatz jsme také nemohli přijít, ani o blízkej vysílač Fernsehtum, kterej je jedním ze symbolů města. Celé velké náměstí bylo plný mladejch lidí a stánků s občerstvením, tak jsme také poprvé ochutnali místní pivo – Žábě zachutnal Berliner Weissen Bier – to je jakési podivné ochucené pivo – nejčastějc tam maj zelenou variantu a červenou. Já si dal radši Berliner Kindl Pilsner a ten byl na osvěžení docela dobrej a pil se příjemně. Přes den jsme toho moc nesnědli, takže jsme den zakončili příjemnou večeří v Checkpoint Charlie restaurantu nedaleko hotelu. Kromě berlínskejch specialit tam maj i psa Charlieho, kterej nevynechá žádného hosta a všechny poctivě uvítá a očichá :).

V neděli jsme se rozhodli dát si odpočinek před večerním koncertem a tak jsme vyrazili k centru k ostrovu muzeí a zalehli do lehátek v James Simone parku a koukali na loďky, vlaky a popíjeli pivo. Tam se mi moc líbilo, i když místo bylo trochu hipsterský a všechno tam měli dřevěný takovým tím neohrabaným a neupraveným způsobem. Sranda byla, když jsem skládal lehátko – bojoval jsem s tim jako mistr Bean a podařilo se mi to asi až za pět minut, když jsem stihl pobavit přihlížející sedící. Pozdějc jsem se ale taky nasmál dalším „stavitelům“. Žába mi pak ukázala i velkej blok domů se spoustou různejch a propojenejch dvorků a k obědu si dali berlínskej vietnam. Myšlenkama jsme už ale byli na večerním koncertě, kterej se konal na olympíjském stadionu, kde v roce 1936 Hitlera naštval černoch Jesse Owens, když vyhrál běžeckej závod, což nabourávalo trochu teorii o arijské nadřazenosti.

Neměli jsme to z hotelu naštěstí daleko – asi 7 stanic metrem, ale cesta v narvaným metru byla fakt peklo. Německá MHD si zjevně příliš neláme hlavu s posilováním provozu v případě kulturních akcí, takže metro jelo furt jednou za 7-10 minut.  Na stanici u stadionu už byly davy fandů se Springsteenovejma tričkama, v podchodu u stadionu hrál nějakej Španěl jeho písničky s roztomilým akcentem a had lidí směřoval směrem ke stadionu.

IMG_20160619_175553

Stadión je opravdu úchvatnej a monstrózní (prý pro 70tis. lidí) a my seděli zhruba v jeho polovině a pódium jsme měli po pravý straně. Bruce byl hodně malej na tu vzdálenost, takže jsme vzali za vděk velkejma videopanelama a koncert začal před půl osmou písničkou Adam raised a Cain a pak už další 3 a půl hodiny následovaly hity občas proložený méně známejma kouskama – mně opět  udělal radost (jako v Praze před 4 rokama) cover Seven nights to Rock a také Shout! od The Isley Brothers. Zazněly samozřejmě hity jako Because the Night, Born in the USA, Born to Run či My Hometown. Zvuk byl ze začátku trochu nevyváženej, ale pozdějc během koncertu se to zlepšilo.

IMG_20160619_213358

Před jedenáctou večer koncert skončil a my se s davem 50 tisíců lidí vydali na metro. U stanice byl šílenej nával a fronta a metro si v klídku jezdilo svým 10 minutovým intervalem, takže jsme nakonec s žábou vyšli k hotelu pěšky (cca 5km) a úplnou náhodou tak objevily berlínskou Eiffelovku u výstaviště Messe Berlin. U něj jsme nakonec i chytli poloprázdnej bus a za krátko už jsme v hotelu padli. Bylo to náročný!

Poslední den po hotelovém check outu a dožrání berlínských křupek jsme si chtěli dát poctivej Curry Wurst u stánku a nestálo to za to. Byl hnusnej, jen ty hranolky a kečup se dali sníst. Nevim, máme-li na wursty smůlu, ale zatim mi žádnej nikdy nechutnal. Že by měli němci tak jiný chutě? Vydali jsme se pomalu k nádraží, prošli se ještě kolem reichstagu a krásnýho parku poblíž a předpolednem jsme opět na  berlínském hauptbahnu nasedali na ECčko do Prahy. Tentokrát jsme si rovnou sedli do jídelního vozu a zůstali v něm celou cestu a užívali si pohody a pocitu, že konečně cestujeme „jako lidi“. Maj tam výtečnou gulášovku, svíčkovou, já si dal panenku a samozřejmě točenou plzeň! Jen se mi zpáteční cesta prodražila skoro dvakrát, ale za tu atmosféru to stojí!

Tak jsem viděl Berlín a zas je to město, kam bych se chtěl brzo vrátit – už jen třeba kvůli těm muzeím, který jsme nestihli navštívit.

Luke

IMG_20160620_110523

Reklamy

One response to “Za Bossem do Berlína

  1. Ashman Červenec 2, 2016 (3:51 pm)

    Na currywurstu nemůže být nic špatného, je to jen bílá klobása norimberského typu, gewürz ketchup a curry. Takže jste buď fakt měli smůlu a nebo jste zfrancouštělí pazgřivci 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: